Artykuły

Progi w duchowej podróży

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś dzielić się wiarą, prawdopodobnie był taki moment, kiedy pomyślałeś: „Bóg jest tak wielki, a wiara to tak poważna decyzja. Od czego mam zacząć?” Może ci się wydawać, że to niezwykle trudna rozmowa. Łatwo będzie ci znaleźć wymówkę, by jej nie rozpoczynać.

Być może w przeszłości szkolono cię, abyś używał narzędzi ewangelizacyjnych - takich jak Cztery Prawdy Życia Duchowego czy Rzymska Droga. Te narzędzia są świetne, bo pomagają rozpocząć rozmowę, ale co się dzieje, gdy rozmawiasz z kimś, kto już wcześniej słyszał Ewangelię, ale nadal nie przyjął Chrystusa? Od czego zacząć?

Szybko odkryjesz, że nie ma dwóch takich samych rozmów. Każda napotkana osoba będzie w innym miejscu na swojej duchowej drodze. To właśnie tu zrozumienie koncepcji etapów duchowego rozwoju może naprawdę pomóc.

Don Everts i Doug Schaupp z InterVarsity Christian Fellowship rozmawiali z tysiącami ludzi, którzy doszli do wiary jako dorośli. Odkryli, że większość ludzi przekracza pięć specyficznych progów na swojej drodze do osobistego poznania Boga.

PIĘĆ PROGÓW* DUCHOWEJ PODRÓŻY

1. Ufa chrześcijaninowi. To właśnie tutaj twój rozmówca poznaje cię, dowiaduje się, że jesteś wierzącym i uczy się ci ufać (bez względu na to, co słyszał o chrześcijanach w przeszłości).

2. Staje się ciekawy. Gdy wasza relacja się pogłębia, może stać się ciekawy Jezusa i zainteresowany - przynajmniej na poziomie intelektualnym - twoją wiarą.

3. Otwiera się na zmiany. W pewnym momencie twój znajomy zda sobie sprawę, że czegoś mu brakuje w życiu i zacznie się zastanawiać, czy to może być Jezus.

4. Szuka Boga. Kiedy zda sobie sprawę, że Jezus może być tym, kogo mu brakuje, zacznie Go szukać bardziej świadomie - czytając Biblię, zadając pytania lub angażując się w działania chrześcijańskiej wspólnoty.

5. Wchodzi do Królestwa. To jest to! Twój znajomy decyduje się oddać życie Chrystusowi.

Poznanie, w jakim punkcie duchowej podróży jest Twój rozmówca, pomoże ci rozpocząć rozmowę. Jeśli nie jesteś pewien, na którym etapie się znajduje, po prostu zapytaj go o to. Pytania otwarte np. „Jak myślisz, co się stanie, kiedy umrzemy?” mogą być świetnym sposobem wglądu w jego myśli.

Jeśli chciałbyś mieć więcej okazji do dzielenia się wiarą,  rozważ zostanie e-trenerem naszych kursów biblijnych na stronie Agape.pl. lub mentorem na naszej platformie "Mentorzy Online"

*Termin „progi duchowej podróży” i ich oznaczenia pochodzą z książki "I Once Was Lost" autorstwa Dona Evertsa i Douga Schauppa.

© Ruch Chrześcijański Mt28. Wszelkie prawa zastrzeżone.