Artykuły

Jak rozpocząć rozmowę na duchowy temat

Lubimy opowiadać historie. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, by przedstawiać światu to, o czym myślimy. Jeśli właśnie zamówiliśmy wspaniały deser, możemy opublikować zdjęcie i w jednej chwili „kciuk w górę” upewnia nas, że komuś, gdzieś podoba się nasza przygoda z jedzeniem. Media społecznościowe sprawiły, że dzielenie się chwilami codzienności stało się niezwykle łatwe.

Dzięki temu mogłem dowiedzieć się, co dzieje się w życiu ludzi, których nie widziałem od lat. Zbliżał się zjazd absolwentów mojej szkoły średniej, a dzięki Facebookowi już wiem, czym wielu z nich zajmowało się przez ostatnie lata.

Media społecznościowe są niezwykłe, ale czasami możemy znaleźć się w sytuacjach, w których nie wiemy, o czym rozmawiać na żywo. Łatwo jest rozmawiać o sprawach powierzchownych, ale jak zadać komuś bardziej osobiste - nawet duchowe - pytanie? To staje się coraz trudniejsze. Dla wielu brzmi to niepoważnie, ale jeżeli chcemy przedstawić ludziom Jezusa, to w pewnym momencie nasza rozmowa musi się przenieść na sprawy duchowe.

Prowadzenie rozmów na duchowe tematy nie jest niemożliwe. Czasami największą przeszkodą jest ich rozpoczęcie.

Bycie mentorem online to doskonały sposób włączenia się do rozmów na duchowe tematy. Dowiedz się więcej o tym, jak możesz się w to zaangażować.

Historia rozmowy Jezusa i Samarytanki przy studni jest interesująca. Jezus wiedział wszystko o tej kobiecie, zanim jeszcze zaczęli rozmawiać. Wiedział, że nie ma męża; miała ich pięciu. (To dopiero skomplikowane relacje!) Widział jej duchowe pragnienie. Wiedział, czego tak naprawdę poszukuje jej dusza. Przedstawił się więc jako ten, który oferuje żywą wodę.

Można pomyśleć: „No tak, jasne, Jezusowi łatwo było nawiązać rozmowę, ale co z nami?”.

Nie musisz być wszechwiedzący, aby rozpocząć taką rozmowę; wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to dobre pytanie, które łączy się z duchowymi pragnieniami drugiej osoby. Ponieważ wszyscy, podobnie jak kobieta przy studni, mamy jakieś pragnienia.

Potrzeba bliskości, celu i znaczenia jest uniwersalna. Rozmowa o tych potrzebach może być świetnym przejściem na duchowy temat.

Oto kilka pytań, które mogą ci w tym pomóc:

 • Bliskość (intymność - miłość i związki, wspólnota, przynależność i zdrada, zazdrość, gorycz, nienawiść):

  Czy musisz spełniać pewne oczekiwania, aby zyskać aprobatę otaczających cię ludzi?
  Czy jest w twoim życiu ktoś, dla kogo zrobiłbyś wszystko?
 • Cel (ambicje, marzenia, osiągnięcia i porażki, fantazje, apatia, beznadzieja):

  Co chcesz osiągnąć w życiu?
  Co cię powstrzymuje przed realizacją marzeń?
 • Znaczenie (tematy wiary, prawdy, statusu, znaczenia oraz zwątpienia, strachu, cynizmu, egoizmu):

  Gdzie znajdujesz sens życia? Czy kierujesz się wiarą? Jeśli tak, to jaką?
  Jak stawiasz czoła przeszkodom i rozczarowaniom?

Czy przychodzą ci do głowy inne pytania, które możesz zadać?

 

Zastosowanie

1. OBSERWUJ SWOJE NAWYKI KOMUNIKACYJNE
Zwracaj uwagę na swoje zachowanie - w kontakcie osobistym i w sieci. Czy szybko przeglądasz zdjęcia? Czy wypowiadasz zdawkowe „Jak się masz?”, nie oczekując odpowiedzi? Zapisz jedną pozytywną rzecz, którą chcesz nadal robić i jeden nawyk, którego chciałbyś się pozbyć.

2. SŁUCHAJ OPOWIEŚCI INNYCH
Naprawdę wsłuchaj się w historie ludzi wokół i zastanów się nad ich duchowymi potrzebami. Istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś będzie mówił na jeden z następujących tematów: intymność, przeznaczenie lub znaczenie. Skup się na słuchaniu i nie martw się o to, co odpowiedzieć. Czego dowiedziałeś się słuchając swego rozmówcy?

3. ROZPOCZNIJ ROZMOWĘ
Zacznij od modlitwy. Poproś Ducha Świętego, aby pokazał ci osobę, z którą powinieneś porozmawiać. W trakcie rozmowy, kiedy już posłuchasz jej przez jakiś czas, spóbuj przejść na duchowy temat. Poproś Ducha Świętego, aby podsunął ci właściwe pytania i cały czas bądź uważnym słuchaczem. Pamiętaj o modlitwie za swego rozmówcę, proś Ducha Świętego, aby działał w jego sercu.

© Ruch Chrześcijański Mt28. Wszelkie prawa zastrzeżone.